مقالات برتر

کرونا در بیمارستان ها

درمان کرونا در بیمارستان چقدر هزینه دارد؟

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بیمارستان‌ها باید تمام تلاش خود را انجام بدهند که موضوع رایگان شدن هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام شود. اگر بیمار اتباع خارجی است و مبتلا به کرونا باشد، هزینه او رایگان است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره وضعیت درمان مهاجرین افغانستانی مبتلا به کرونا گفت: یکی از مشکلات جدی که به‌ویژه در کرونا با برخی اتباع خارجی مقیم ایران داریم، این است که گاهی با مهاجرانی مواجه هستیم که برگه درست هویتی رسمی ندارند و حتی نمی‌دانیم اسم و فامیل آنها درست است یا خیر. بنابراین کاملا با افرادی با هویت غیر رسمی مواجهیم که این موضوع مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی افزود: افرادی که بیمه سلامت یا برگه اقامت یا هویتی دارند که مشکلی ندارند. اما بقیه موارد باعث بروز مشکلاتی برای بیمارستان‌ها شده که هویت افراد قابل شناسایی نیست و چه اقداماتی باید انجام دهند. حداکثر تلاش این است، افراد خارجی هم که حتی مشکلات هویتی هم دارند، بتوانند خدمات لازم را بدون هزینه دریافت کنند. البته همچنان مشکلات هویتی این افراد برای بیمارستان‌ها و برای سامانه ثبت اطلاعاتی ما مشکل ساز است. در حال حاضر یکی از مشکلاتمان این است که گاهی با هویت‌هایی مواجه هستیم که حتی همپوشانی هم دارند و فاقد شماره پاسپورت و… است.

در چه شرایطی باید به بیمارستان مراجعه نمود؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مردانی فوق تخصص بیماری های عفونی اظهار کرد: اگر فردی دچار مشکل شده و نیازمند دریافت خدمات رادیولوژی است باید به بیمارستان مراجعه کند؛ زیرا تیراژ بیماران کرونایی با مراجعه کنندگان عادی تفاوت دارد.

او افزود: انجام عمل های جراحی اورژانسی در بیمارستان ها انجام می شود، اما اقداماتی غیر ضروری مانند چکاپ های سالیانه نباید در چنین شرایطی انجام شود.

درمان کرونا:

درمان مبتلایان به کرونا به دلیل عدم داروی مشخص برای این بیماری درمانی قطعی نیست و نقش حمایتی دارد؛ به شکلی که بیماران مبتلا با استفاده از یکسری داروها شرایط بهتری پیدا کرده و پس از ترخیص در بیمارستان با گذراندن دوره‌های قرنطیه در خانه، از این بیماری خلاصی پیدا می‌کنند. پژوهشگران آلمانی با بررسی محاسبات یک ابررایانه قوی دریافتند که چندین داروی هپاتیت، توانایی سرکوب ویروس کرونا را نیز دارند. پژوهشگران «دانشگاه یوهانس گوتنبرگ» (JGU) آلمان، طی محاسبات گسترده‌ای که با استفاده از ابررایانه موسوم به «MOGON II» انجام داده‌اند متوجه شدند چندین دارو که برای درمان هپاتیت سی به‌ کار می‌روند، می‌توانند برای درمان کووید-۱۹ نیز به‌کار بروند.

گفته های مسئولین درباره ی کرونا:

سعید نمکی: امیدواریم در پایان اردیبهشت به مرحله مهار کرونا برسیم

 

سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان ایران با حضور در جلسه علنی مجلس اظهار کرد: بعد از اعلام نتایج موارد ابتلا به ویروس کرونا، برخی توصیه داشتند که اعلام این موارد قبل از انتخابات مجلس درست نیست، بنده اعتقادم همواره بر این است که صداقت و راستگویی به مردم، بزرگترین سرمایه اجتماعی است که باید حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمکی گفت: در حال حاضر کشور در مرحله مدیریت بیماری است و نباید دچار توهم شده و تصور کرد که به مرحله مهار و کنترل رسیده‌ایم. امیدواریم در پایان اردیبهشت به مرحله مهار کرونا برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 30 تا 50 درصد تخت های بیمارستانی در ایران خالی است، اظهار کرد: تاکنون 71 میلیون نفر در بستر پرونده الکترونیک در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا شرکت کرده‌اند، در حال حاضر حداقل 30 تا 50 درصد تخت‌های بیمارستان‌های ایران خالی است، علاوه بر این تعداد حدود 15 هزار تخت در نقاهتگاه‌ها آماده است.

نمکی با اشاره به اجرای طرح بسیج مقابله با کرونا و افزایش بیماریابی تصریح کرد: به همین دلیل آمار بیماران کرونایی روزانه افزایش می‌یابد اما باید به این نکته توجه کرد که با اجرای طرح مذکور بار بیمارستان‌ها کاهش و رسیدگی به بیماران افزایش پیدا کرد. فاصله بین مرگ و میر و تعداد افراد آلوده کاهش چشمگیری یافته است به گونه‌ای که از نظر ابتلا در دنیا در مرتبه هفتم و از نظر مرگ و میر ششم هستیم که این عدد در روزهای آینده مطلوب تر می‌شود.

وزیر بهداشت ایران همچنین درباره آغاز به کار صنعت گفت: نمی‌توان تولید و صنعت را تعطیل کرد، باید با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشت از فروپاشی اقتصادی جلوگیری کرده و کرونا را مدیریت کنیم. هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور سهمگین‌تر از طولانی‌تر شدن مدیریت بیماری کرونا نیست. باید این ویروس در حداقل زمان مهار شود.